mariaszyje
Ubierz się w radość!

Len

Bardzo dużo teraz w sklepach lnianych rzeczy. Stały się one modne i właściwie powinno nas cieszyć tak duża możliwość wyboru. Naturalne materiały jednak zawsze podbiją te sztuczne.
Ale czy warto wybrać len? A jak już nabędziesz, to jak się z nim obchodzić?

Zacznijmy od pozytywnych właściwości lnu:

– Jest chłodny w dotyku. Tak wiem, brzmi to dość dziwnie, ale chodzi tutaj o to, że rzeczywiście nie grzeje on sam w sobie. Więc idealnie nadaje się na letnie, upalne dni.

– Dodatkowo ma właściwości doskonałej chłonności, a jego włókna wysychają dużo szybciej, niż chociażby bawełniane. Wiec znów – idealne na gorąc.

– Mega ważne – jest oporny na mole! A może to sam len nie jest dla nich atrakcyjny?;p Tak czy siak, nie ma obaw, można go przetrzymywać w szafie bez obaw, przed nagłym zniszczeniem, przez owady.

– Paradoksalnie, jego włókna są wytrzymałe. Więc nadaje się nie tylko na sukienki i bluzki, ale i na okrycie wierzchnie. Nie bójcie się wybierać chociażby żakietów lnianych, będą wytrzymałe.

Czy wiesz że:

Len jest jedną z najstarszych znanych tkanin. Znaleziono w Egipcie kawałki lnu, które pochodzą z 4500 r p.n.e.!!

Teraz trochę o wadach:

– Sądzę, że większość z Was wie – len niestety nie jest elastyczny. To sprawia, że gniecie się jak oszalały. Jest to dość irytujące, przynajmniej dla mnie. Mimo, że mam ładnie poskładane, albo odwieszone ubrania i tak wyciągając z szafy musze je przeprasować.

– Podczas jego użytkowania, tutaj głównie prania, należy uważać, ponieważ len podczas prania się kurczy. O tym jak to robić dobrze w dalszej części programu.

– Mimo, że jego włókna dobrze wchłaniają barwnik, kolor blednie z biegiem czasu i użytkowania, głownie na zagnieceniach. Myślę, że większość z Was tego doświadczyła – ja tak – na produkcie lnianym tworzą się z czasem odbarwienia.

– Czysty len jest dość drogi, ale jeśli poszukacie lnu z domieszką, jest już dużo lepiej. Co ważne, takich domieszek nie ma się co bać, ponieważ on nieco zwiększają odporność na zagniecenia. Mogą to być domieszki bawełniane, albo włókien syntetycznych.

Ciekawostka:

Len uzyskuje się z włókien uzyskanych z łodyg roślin. i co ciekawe, włókna te są dłuższe od chociażby bawełnianych. I aby zachować tą naturalną długość, wyciąga się je z ziemi, zamiast ścinać.
Matko, ile roboty.

Jak prać?:

– Plamy spieraj natychmiast.

– Staraj się też nie dopuszczać do nadmiernego zabrudzenia odzieży, bo będzie później to ciężkie do sprania.

– kolorowe lny powinno się prać w 40 stopniach

– naturalne, szare tkaniny lniane możemy prać w wyższych temperaturach, ale musimy pamiętać, że z każdym praniem będą one bledsze. Mimo użycia proszku do kolorowego prania. Ten len tak ma.

– Nie susz lnu w suszarce. Mokry len w połączniu z ciepłym powietrzem kurczy się. Ja doświadczyłam tego bardzo boleśnie, podczas mojego pobytu w Stanach. Mieszkając na Florydzie używaliśmy suszarki, bo tam zwyczajnie nic nie schło. Nabyłam takie śliczne krótkie spodnie, lniane,  oczywiście w paski. Po wypraniu i suszeniu były już bardzo opinające, a ja bardzo nieatrakcyjnie w nich wyglądałam. Bardzo mi ich szkoda. Nie popełniajcie takiego błędu…

– Co do prasowania – należy prasować po lewej stronie. Najlepiej, kiedy len jest nieco wilgotny, wtedy schodzi z niego większość zagnieceń. Do usunięcia zagnieceń, można jeszcze użyć pary podczas prasowania. To usprawnia cały zabieg.

Mam nadzieje, że pomogłam 🙂 W razie pytań, pisz

Maria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SKLEP INTERNETOWY

POZOSTAŁE WPISY:

Ubrania ciążowe z bawełny

Każda przyszła i świeżo upieczona mama doskonale wie, jak trudny bywa dobór odpowiedniej odzieży ciążowej. Przede wszystkim, nic nie może uciskać czy powodować dyskomfortu. Niemniej

Więcej »

WYSZUKAJ