mariaszyje
Ubierz się w radość!

Poliester

Chciałabym żeby świadomość tego co nosimy na sobie była co raz większa. Przecież, to co nosimy na sobie, przez całe dnie, ma wpływ na nas, na nasze ciała. Właśnie dlatego dzisiaj na pokład bloga wjeżdża poliester. Ale tylko po to żebyśmy były świadome co to za jeden. Bo raczej nie będziemy się z nim zbytnio kumplować. 

Jaki on jest?

nie gniecie się – i będziecie uważać, że to zaleta. W świecie materiałów jest tak, że jeśli coś się nie gniecie, to jest to maksymalnie nienaturalne. Niemniej, domieszka (mała!) poliestru może poprawić właściwości innych materiałów, tych naturalnych (już wiemy o lnie, że jest mocno gniotący się), że się mniej gniotą.

bardzo mała higroskopijność – czyli mówiąc po ludzku, nie chłonie wody. Idąc dalej, nie chłonie potu. Całkiem fajne są z poliestru te obrusy, co to jak się je zaleje, to nic na nim nie zostaje, bo się nie wchłaniają płyny. Tu dodam że poliester jest odporny na plamy, wiec wszystko się zgadza z tym obrusem 🙂
Ale teraz pomyśl o własnym ciele. Przecież nasze ciało  cały czas oddycha, poci się nawet jeśli nie masz aktywności. Jak założysz na siebie taki plastikowy, niemalże, worek, to jak to na Ciebie wpłynie? Koszmar! Właśnie dlatego poliester latem, to jest męczarnia. Dziewczyny! Sprawdzajcie koniecznie metki! Po czasie już będziecie umiały rozpoznać jaki materiał jest naturalny, a który już mniej albo wcale. To jest kwestia naszego zdrowia.

mała przepuszczalność powietrza– już o tym pisałam wyżej, no nie ma co się oszukiwać, ten materiał nie oddycha. Skoro obrus poliestrowy nie chłonie wylanego soku, to kiedy nasze ciało zwyczajnie się poci, to tego też nie wchłania. To takie zamknięte – koło, ponieważ pocimy się w nim dodatkowo, bo nie jest przewiewny. Niezłą saunę można sobie urządzić w takim ubraniu.

jest tani – to jest aspekt który mnie zwyczajnie wkurza, w całym tym nieszczęsnym przemyśle modowym. Bo poliester robi taka furorę na świecie, bo marki chcą zaoszczędzać. Bardzo to jest przykre, bo ciągle tylko się odbijam widząc, że zysk jest najważniejszy. Uważajcie również, bo nie zawsze jest tak, że np. sukienka poliestrowa w sklepie jest tańsza. Może się okazać, że będzie wisiała obok przewiewnej lnianej i będą miały taką samą wysoką cenę. Właśnie dlatego tak potrzebna jest  świadomość klientów. Żeby nie dać się robić w bambuko.

bardzo dobrze się farbuje – pamiętam doskonale, jak wykonywałam jakiś projekt na uczelni i miałam jakąś wizję farbowania właśnie i jakiś pan mi wtedy powiedział że zrobi mi wszystko, ale na poliestrze… Zrezygnowałam, no bo bez jaj. Ale prawdą jest, że kolor na tym materiale może wyjść bardzo intensywny i też jest trwały. Nawet po wielu praniach dalej trzyma swoją kolorystykę.

wysoka wytrzymałość – kiedy doda się poliester do jakiegoś naturalnego materiału to wyrób się mniej wypacza i odkształca. To fakt.

elektryzuje się – chyba żadna z nas nie lubi jak materiał klei się do rajstop. Ugh.. Więcej nie trzeba dodawać.

Produkcja:

Właściwie nie wiem dlaczego od tego nie zaczęłam, może żeby Was nie przerazić na wstępie (a może właśnie powinnam). Poliester wytwarza się na bazie ropy naftowej! Oczywiście w całości jest wytwarzany sztucznie. Z włókien poliestrowych do których użyto politereftalan etylenu (oznaczany jako PET) tworzy się również plastikowe opakowania i folię. Czy to wystarczająco Ci obrazuje, co masz na sobie nosząc czysty poliester?

Co mnie w sumie też przeraża, ale powiedzmy, że jest to jakiś lepszy aspekt to to, że butelki plastikowe mogą podlegać recyklingowi, a z tego później wytwarza się włókna i ubrania poliestrowe. Wiem koszmar, no ale przynajmniej jakoś wykorzystujemy to, co już jest zrobione.
Oczywiście nie muszę wspominać, że przy produkcji tworzy się dużo dwutlenku węgla przy okazji, tak samo jak przy produkcji plastikowych butelek.

A co ze sportowymi ubraniami? Czy one nie są robione ze sztucznych materiałów?

Właśnie że są robione. I o ile taka, dajmy na to, koszulka jest dobrej jakość i ma właściwości odprowadzające pot, to bardzo to jest przydatne. Takie ubrania są lekkie, nie zajmują dużo miejsca, nie gniota się, szybko schną. I zwyczajnie są dobre na treningi, sporty, bo oddychają.
Ale (musi być ale), koszulka koszulce nierówna! Trzeba uważać, bo może się okazać, że koszulka którą mamy, wcale nie odprowadza wilgoci, a my biegniemy jak w worku plastikowym. Najlepiej kupować u sprawdzonych marek i takich które otwarcie mówią i pokazują skład odzieży. Skoro to robią, to znaczy, że nie mają nic do ukrycia 😉

Podsumowując:

Poliestru nie polecam. Czasem może się okazać, że jest całkiem dobry jako domieszka (ale ostatnio to skłaniam się już ku bardzo naturalnym materiałom). No i właściwie jedyne dobre zastosowanie to sportowe ubrania. Tu rzeczywiście możesz naleźć coś, co jest dobre dla nas i naszego ciała.

Tyle na dziś, jak masz jakieś pytania, pisz śmiało!

Aaaa i jeśli uważasz, że tekst jest tego wart,  to poślij go dalej, niech rośnie świadomość tego co nosimy!

Ściskam, Maria

PS. Tutaj przeczytasz moje poprzednio wpisy o materiałach – len i wiskoza.

PS2. zapraszam Cię również na mojego Instagram, tam na co dzień opowiadam różne ciekawostki o materiałach. A co tydzień w środy, robię nawet quizy, w których możesz sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą tekstyliów. Spokojnie, to nie na ocenę! Raczej dla dobrej zabawy 🙂 Do zobaczenia tam! 

4 odpowiedzi

    1. A to dowód na to, że najważniejsze żeby było wygodne:) Rzeczywiście wszystkie te cechy, które wymieniłeś się zgadzają z poliestrem. I tak, poliester może być wygodny. Zwłaszcza kiedy nosimy go jako wierzchnie elementy garderoby. Ale mając już T-shirt poliestrowy, prawdopodobnie będziesz się w nim niemiło i nadmiernie pocił. Trochę jak w worku plastikowym.

  1. Tak zgadzam się uczucie jak w worku plastikowym.Spodnie i kurtka bardzo szumią są trochę jak sztywne.Chyba lepiej zrezygnować z poliestru. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SKLEP INTERNETOWY

POZOSTAŁE WPISY:

Ubrania ciążowe z bawełny

Każda przyszła i świeżo upieczona mama doskonale wie, jak trudny bywa dobór odpowiedniej odzieży ciążowej. Przede wszystkim, nic nie może uciskać czy powodować dyskomfortu. Niemniej

Więcej »

WYSZUKAJ