mariaszyje
Ubierz się w radość!

Bawełna

Bawełna. To znają wszyscy, wiadomo. Prawdopodobnie masz trochę bawełnianych rzeczy w swojej szafie. Ale czy wiesz jakie są jej właściwości? 

Właściwości:

Jest delikatna i lekka, a wiec świetnie nadaje się na letnie i wiosenne ubrania. Iii, co jeszcze bardziej istotne, bawełna jako materiał naturalny umożliwia skórze właściwe oddychanie, więc nosząc ją możesz mieć wrażenie chłodu.
Dobrze wchłania wilgoć, zatem widać na niej kiedy się pocimy.
Jest wytrzymała i nie odkształca się mimo częstego użytkowania.
Łatwa do farbowania.

Najczęściej wykorzystuje się ją w sukienkach, koszulach i dziecięcych ubraniach.

Co to jest mercenyzacja?

Na pewno kojarzycie bawełnę, która ma połysk. Ja kiedyś nie chciałam uwierzyć, że to rzeczywiście 100% bawełna. Pasowało mi to raczej na jakieś mieszanki syntetyczne. Zwłaszcza, że w samym dotyku nie była ona tak przyjemna jak zazwyczaj jest bawełna. Tymczasem, kiedy poddamy bawełnę merceryzacji pozbawimy ją matowego naskórka. Staje się ona dodatkowo bardziej wytrzymała. I co najważniejsze mniej się gniecie. To podobno wszystko dzięki wodorotlenkowi sodu (ług sodowy), ale o te chemiczne sprawy to mnie nie pytajcie…

Bawełna najlepsza dla dzieci:

Przede wszystkim bawełna jest prosta w pielęgnacji. Wiemy już również, że to materiał oddychający, zatem bez stresu można w nią przyodziewać dzieci, bez obaw co do wygody. Można ją prać również w wysokich temperaturach, bo jest na nie odporna, więc dla ubrań zwłaszcza dla bobasów – idealna.

Dobra, a teraz mniej przyjemna sprawa:

Bawełna ma taki niemiły zwyczaj kurczenia się podczas prania. Chyba że przed uszyciem materiał został zdekatyzowany. Już mówię po ludzku. Wystarczy, że wypierzesz bawełnę i wysuszysz w taki sposób, w jaki będziesz się z nią obchodzić na co dzień. Wyprasować ją również należy. Wtedy ona skurczy się już do tego rozmiaru do którego ma i nie ma obaw że uszyte z niej ubrania się zmienią.

Kiedy materiał jest zdekatyzowany możesz już prać bawełnę w wysokich temperaturach nawet 60 stopni (chyba że metka mówi inaczej). Prasując bawełnę można używać gorącej pary, bawełna już się nie skurczy. A Tobie będzie łatwiej prasować, bo z parą to idzie szybciej.

 

Jeszcze jedna wskazówka: Jeśli poplamisz np. bawełnianą bluzkę najlepiej szybko zaraz po zdarzeniu ją zaprać, nawet tak ręcznie. Jak już pisałam bawełna jest bardzo łatwa do zabarwienia i mogą pozostać na niej plamy. Tak jest bezpieczniej. Kiedy plama jest świeża powinna bez problemu zejść.

Napisz proszę Twoje doświadczenie z bawełną. Czy lubisz ją  nosić, dużo masz takich rzeczy w szafie?

Ja przyznam szczerze, mam więcej dzianej bawełny niż tkanej, bo większość t-shirtów jest taka. A ostatnio kupiłam sobie letnią bawełnianą sukienkę i kocham ją bardzo! Len, bawełna i wiskoza to najlepsi nasi sprzymierzeńcy podczas gorących dni!

Dzięki za dziś i do następnego!

Wasza Maria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SKLEP INTERNETOWY

POZOSTAŁE WPISY:

Ubrania ciążowe z bawełny

Każda przyszła i świeżo upieczona mama doskonale wie, jak trudny bywa dobór odpowiedniej odzieży ciążowej. Przede wszystkim, nic nie może uciskać czy powodować dyskomfortu. Niemniej

Więcej »

WYSZUKAJ