mariaszyje
Ubierz się w radość!

WEŁNA

Jakbym Cię dziś zapytała jaki materiał jest najlepszym na zimę, strzelam że powiedziałabyś wełna. I miałabyś rację. Ale dlaczego? Już tłumaczę.

Ogrzewająca i przewiewna

Wełna jest taka dla nas dobra, ponieważ jest termoizolacyjna, to znaczy że grzeje. A to zimą, a nawet jesienią, jest wspaniałe. Ale co ważne, wełna dodatkowo jest oddychająca. Dzięki temu nie pocisz się w niej jak szalona, ale jest w niej komfortowo.

Tym wełna różni się do AKRYLU i POLIESTRU, że nie czujesz się jak w plastikowym worku, upocona, będąc wewnątrz budynku. A kiedy wychodzisz na zimne powietrze chroni przed zimnem, a nie mu ulega.

Te dwie właściwości pozwalają czuć się w niej wygodnie. Wełna jest dzięki temu uniwersalna i można nosić ją nawet latem. Nie mówię tutaj o grubych płaszczach, ale o sukienkach z cienkiej wełny już tak.

Dlaczego wełna ma takie właściwości?

Ponieważ pozyskiwana jest od zwierząt. Natura już doskonale wie jak wyposażyć zwierzęta, żeby potrafiły przetrwać i to w dobrych warunkach.

Tu mam ciekawostkę – wełna merino (wykorzystywana często w bieliznach) jest doskonałym przykładem dostosowania się do warunków pogodowych. Możemy ją nosić przy ciele, ponieważ przystosowuje się ona do wahania temperatury. Wynika to z tego, że australijskie owce merynosowe musiały dostosować się do zmieniających się temperatur. Natura wie co robi 🙂

Wełna się nie gniecie.

Wynika to z jej włókna, które jest sprężyste, a wiec odporne na zagniecenia. Jeśli producenci próbują ci wmówić, że dodają poliester, żeby wełna się nie gniotła, to kłamią.

Inne naturalne materiały, owszem są podatne na zagniecenia. Do nich domieszki w kontekście gniecenia się mają rację bytu.

Wełna świetnie też chłonie wilgoć. Kiedy się w niej spocisz to dopiero przy dużej ilości wilgoci będzie coś widać na materiale. Komfortowe, nie?

Ekologia

Jest biodegradowalna (szybko się rozkłada). Recykling z wełna też nie jest straszny. Można samemu rozpruć sweter z drugiej ręki i wydziergać coś nowego. Przemysłowo ubrania wełniane przerabiane są na np. koce.

Ale czy produkcja wełny jest jaka etyczna?

Nie zabija się zwierząt do jej produkcji. Wystarczy je wygolić (lub wyczesać jak przy produkcji kaszmiru). Ale w jakiś sposób się to odbywa?

Są takie działania w których ucina się skórę z zada owiec, aby zapobiec pasożytom. Oczywiście nikt nie myśli o znieczuleniach i zwierzęta cierpią.

Certyfikaty wydawane przez Animal Welfare Approved dają gwarancję, że owce zostaną wygolone w odpowiednim momencie, tak aby nie marzły i bez przemocy.

Pranie

Najważniejsze, wełna nie lubi wysokich temperatur – może się w niej skurczyć. Należy wybierać w pralce pranie ręczne o ile zdecydujesz się na takie pranie. Producenci zazwyczaj zalecają pranie ręczne i rzeczywiście takie jest najbardziej bezpieczne. Ale pamiętaj, przy praniu ręcznym i płukaniu temperatura wody musi być bardzo podobna. Najgorsze dla wełny to gorąca/zimna woda na przemian.

Wełnę należy prać rzadko. Ma łuskowatą budowę (samoczyszczącą się). To co należy robić to ją wietrzyć. Dobrym sposobem na jej odświeżenie jest żelazko parowe, o którym już pisałam. A jeśli masz garnitur, i rzeczywiście wymaga wyprania to należy go oddać do pralni chemicznej. Wtedy masz pewność ze nic się z nim nie stanie.

Suszyć należy ją  na płasko, tak aby własnym ciężarem się nie wypaczała.

Są osoby uczulone na lanolinę – tłuszcz, który w owczej wełnie występuję (zużywa się sporo wody do jego wypłukiwania podczas jej produkcji). Wtedy najlepiej zastąpić ją wełną z alpaki lub kaszmirem.  

Gdzie znajdziesz wełnę?

Są marki odzieżowe, które szyją z prawdziwej wełny. Takie ubrania są bardzo drogie i dlatego może nas to odtrącać od noszenia wełny. Najlepiej szukać w secund-handach. Można tam znaleźć cuda w boskiej cenie. 

Przydatne? Podaj dalej. Będę bardzo wdzięczna jeśli mnie komuś polecisz 🙂

Jakieś pytania?

Na dzisiaj to tyle, do następnego.

Maria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SKLEP INTERNETOWY

POZOSTAŁE WPISY:

Ubrania ciążowe z bawełny

Każda przyszła i świeżo upieczona mama doskonale wie, jak trudny bywa dobór odpowiedniej odzieży ciążowej. Przede wszystkim, nic nie może uciskać czy powodować dyskomfortu. Niemniej

Więcej »

WYSZUKAJ