mariaszyje
Ubierz się w radość!

Wełna z martwego zwierzęcia. Czy warto kupować?

Podstawowe informacje na temat wełny i jej pielęgnacji znajdziesz tutaj – już o tym pisałam wcześniej. Dzisiaj skupię się na wełnie zupełnie innej. Wełnie z martwego lub chorego zwierzęcia.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego wełniane rzeczy w sieciówkach są takie tanie? Albo to zestawienie 50% wełny i 50% akrylu, czemu akurat w takich proporcjach występuje? 

Kiedy w sklepie wełniany sweter kosztuje mało – np. 200zł, to powinna Ci się w głowie zapalić czerwona lampka. Mowię tu o sytuacji, kiedy sprawdzisz metkę w środku ubrania i tam będzie napisane – wełna z domieszką akrylu (zazwyczaj 50/50). 

Osobnym tematem jest sweter wykonany wyłącznie z akrylu, najgorszego materiału na naszej planecie. Możesz o nim przeczytać tutaj.

Jak to jest możliwe ze sweter wełniany może tak mało kosztować?

Wełna z której sweter został zrobiony pochodziła od zwierzęcia chorego albo już martwego. Powiemy, w sumie spoko, przynajmniej wykorzystujemy wszystko co daje przyroda. 

Ale, jak się domyślasz, nie jest to taka prosta sprawa. 

Sama możesz to ocenić „na chłopski rozum”. W jakiej kondycji jest nasza skóra kiedy chorujemy przewlekle albo umieramy? No właśnie… 

Taka sama zasada dotyczy skóry zwierząt. Ich włosie momentalnie traci na wartościach. Taka wełna jest matowa, dużo mniej elastyczna i sprężysta. To znów powoduje że ubranie nie jest tak miłe w dotyku, plus może się gnieść (brak sprężystości).

Doleję jeszcze oliwy do ognia, dodając, że aby taka wełna, pozyskana z martwego zwierzęcia była możliwa do noszenia, dodaje się do niej akryl (50/50). Samej takie wełny nie można użyć, byłaby ona niemożliwa w użyciu.

Trochę to kuriozalne, że dodajemy syntetyk, aby podnieść jakość materiału naturalnego, prawda?

Ale taka jest rzeczywistość.

Podsumowując temat wełny z martwych zwierząt

Zbyt tania wełna (poniżej ok. 400 zł) powinna budzić dozę niepewności. Bo zwyczajnie wełna pochodząca od chorego zwierzęcia nie ma tych właściwości, których poszukujmy w wełnie. Oczywiście nadal jest ona lepsza, niż 100% sweter akrylowy. 

Jak zawsze, decyzja należy do Ciebie. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi i decyzji. Mam jednak nadzieję, że podniosłam dzisiaj choć troszkę Twoją świadomość wyboru. 

Jakieś pytania? Wal w komentarzu.

Ściskam,
Maria

PS. Jeśli jeszcze nie obserwujesz mnie na Instagramie, to zachęcam. W środy, robię na profilu quizy o materiałach. Można sprawdzić swoją wiedzę, plus zawsze czegoś nowego się dowiedzieć.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SKLEP INTERNETOWY

POZOSTAŁE WPISY:

Ubrania ciążowe z bawełny

Każda przyszła i świeżo upieczona mama doskonale wie, jak trudny bywa dobór odpowiedniej odzieży ciążowej. Przede wszystkim, nic nie może uciskać czy powodować dyskomfortu. Niemniej

Więcej »

WYSZUKAJ